6 ΜΑΡΤΙΟΥ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Η ομάδα δράσης του 1ου  Ε.Κ. Λάρισας στα πλαίσια της αξιολόγησης των σχολικών μονάδων, με άξονα την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, υλοποίησε στις 4 Μαρτίου 2022 σε όλες τις τάξεις σχετικές δράσεις.

Οι δράσεις περιελάμβαναν:

1) Προβολή οπτικοακουστικού υλικού (βίντεο, τραγούδια). Ακολούθησε συζήτηση με στόχο: την πρόληψη, τον προβληματισμό, την ευαισθητοποίηση, την καλλιέργεια ενσυναίσθησης και ενθάρρυνσης των μαθητών απέναντι στο φαινόμενο της βίας εντός και εκτός σχολείου.

2) Σε αυτοκόλλητα εκτυπώθηκαν μηνύματα κατά της βίας και του εκφοβισμού, τα οποία κόλλησαν πάνω τους οι μαθητές και κυκλοφορούσαν κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων.

3) Τοποθετήθηκε στην είσοδο του κτιρίου αφίσα με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό, την οποία ζωγράφισε μαθητής του σχολείου, ενώ τοποθετήθηκαν αφίσες με μηνύματα κατά του φαινομένου της σχολικής βίας σε όλους τους διαδρόμους του σχολείου.

Για τις παραπάνω δράσεις συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί της ομάδας δράσης, οι σύμβουλοι σχολικής ζωής, μαθητές – μέλη του δεκαπενταμελούς, ενώ πολύ ουσιαστικός ήταν ο ρόλος της Διεύθυνσης του 1ου ΕΚ Λάρισας.